Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 
Forum www.zwierzakoweforum.fora.pl Strona Główna

Dosyć szczotkowania?

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.zwierzakoweforum.fora.pl Strona Główna -> Pielęgnacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nikki
Administrator
Administrator



Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 191
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Łomża
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:51, 03 Sty 2010 Temat postu: Dosyć szczotkowania?

Jako kot perski szynszylowaty zawsze miał wszelkie zadatki na urwisa. Ale właścicielka, Agata Wierch, dostrzegła w nim potwora, dopiero gdy próbowała regularnie go czesać i szczotkować.

Gdy zaczyna się szczotkowanie, Maurycy, wysterylizowany kot, rusza prosto w stronę jakiegokolwiek otwartego okna bądź drzwi, zaczyna syczeć i pluć, aż właścicielka ma dość. Następny krok to wycieczka do weterynarza w celu wyczesania kota pod działaniem środków uspokajających.

Problem jest tym poważniejszy, że koty szynszylowate wymagają przynajmniej raz dziennie czesania lub szczotkowania – a częściej jeśli wychodzi na zewnątrz, ponieważ sam nie jest w stanie utrzymać swojego futerka w czystości, bez pasożytów i supełków we wszystkich zakamarkach.

Czy wszystkie koty mają ten problem?
Koty krótkowłose dają sobie z tym radę znacznie lepiej, częściowo z powodu ich słynnego szorstkiego języka ze specjalnymi brodawkami, które rozwinęły się by pomóc kotom w utrzymaniu czystości.

Dla ras długowłosych, jednakże, higiena osobista jest większym wyzwaniem, zwłaszcza podczas brzydkiej pogody, kiedy zapuszczają swoje zimowe futerko.

Czy istnieje sekret udanej pielęgnacji futerka?
Tajemnica udanej pielęgnacji futerka leży we wdrażaniu do tych czynności kota od bardzo młodego wieku, oraz poszukiwaniu sposobów uczynienia z nich przyjemnego doświadczenia przy pomocy smakowitych kąsków i pochwał.

Jeśli futerko kota szynszylowatego nie było czesane przez kilka miesięcy, nawet kilka pociągnięć grzebieniem i szczotką jest sygnałem, że zapowiada się coś nieprzyjemnego i bolesnego, nawet gdy przeważnie sam zabieg ich nie boli. Jeśli już kot zdenerwował się na sam widok szczotki i grzebienia – lub po kilku delikatnych pociągnięciach nimi – jest już w praktyce za późno na wdrożenie go do tego zabiegu pielęgnacyjnego. Pocieszające jest, że wiele kotów długowłosych toleruje zabiegi pielęgnacyjne, które wykonują im inni ludzie, a nie ich właściciele i z chęcią chodzą do profesjonalnych kocich fryzjerów, co może okazać się tańszą opcją – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nasze nadszarpnięte zdrowie psychiczne.

Czasami jest tylko jedno wyjście.
Jeśli fryzjer nie rozwiązuje naszego problemu, sierść powinna zostać obcięta i wyszczotkowana przez weterynarza (pod działaniem środków uspokajających), a ty możesz zapomnieć o grzebieniu i szczotce. Kiedy zwierzak jest z powrotem w domu i uspokoi się po zabiegu, staraj się przyzwyczaić go do codziennego delikatnego głaskania, jak najczęstszego i na całej powierzchni, przy pomocy specjalnej gumowej rękawicy z gumowymi wypustkami na części obejmującej dłoń.

Rękawice takie są dostępne w większości sklepów zoologicznych i często stanowią wygodniejszą alternatywę w pielęgnacji wrażliwszych kotów. Jeśli rozpoczniemy zabiegi przy jej pomocy zanim na ostrzyżonym futerku pojawią się supełki, jest większe prawdopodobieństwo, że potraktuje je jako część przyjacielskich zabaw i czułości, a nie jak wywołującą nieprzyjemne skojarzenia próbę dobrania się do jego sierści.

Bodźce w postaci szczotki i grzebienia, wywołujące u kota strach, znikną z waszych wzajemnych kontaktów i do czasu, kiedy futerko odrośnie kot powinien się przyzwyczaić do waszych kontaktów. Wypustki na gumowej rękawicy nie tylko pomagają układać sierść, ale także usuwają martwe włosy.

Jeśli, pomimo regularnych zabiegów, w sierści Twojego kota pojawiają się kołtunki, nie próbuj usuwać ich szczotką. Możesz natomiast ostrożnie je wyciąć przy pomocy nożyczek o zaokrąglonych końcach, jako sposób postępowania inny niż normalne pieszczoty czy zabiegi przy pomocy rękawicy.

Dobrze nakarm swojego kota, usiądźcie się w ciepłym miejscu i poczekaj aż kotek się zdrzemnie. Wtedy pogłaszcz go delikatnie, ułóż go w odpowiedniej pozycji i zręcznie odetnij kłopotliwy kołtunek zanim kot zorientuje się, co jest grane.

Potem powróć do głaskania kotka aż ponownie uśnie. Może on wyglądać dziwacznie z brakującą kępką futra, ale jeśli nie zwracasz na to uwagi, nie ma to dla niego znaczenia. Taki zabieg, przy odrobinie szczęścia, oszczędzi mu kolejnych interwencji weterynarza (pod działaniem środków uspokajających) i walk, jego futerko będzie zadbane, a on sam zadowolony.


Źródło informacji:www.whiskas.pl


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Nikki dnia Nie 21:01, 03 Sty 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum www.zwierzakoweforum.fora.pl Strona Główna -> Pielęgnacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme TeskoRed created by JR9 for stylerbb.net & Programosy
Regulamin